Lipdyti yra ne tik smagu, bet ir naudinga

Tavo vaikutis jau atšventė savo pirmąjį (o gal ir antrąjį) gimtadienį. Ar bandei su juo kada lipinti iš plastelino arba modelino? „Dar anksti!“, paprieštaraus daugelis. O be reikalo. Tokiems vaikučiams lipdymas yra labai įdomus ir naudingas užsiėmimas, lavinantis rankutes ir praplečiantis akiratį.

Praėjo tie laikai, kai plastelinas buvo kietas, teplus, neįdomus ir nesaugus. Mūsų dienomis galima įsigyti tokio, kuris nekenks, bus minkštas, labai gražių ir ryškių spalvų, be jokių kenksmingų priedų, nelips prie pirštukų ir džiugins akį. Jeigu mažasis skulptorius išpuošė baldus, kilimus ir net išsitepliojo šia medžiaga plaukus, dabar ją galima nesunkiai pašalinti taip, kad neliktų riebių dėmių. Likučiai tiesiog nuplaunami šiltu vandeniu. Tad kodėl gi nepabandžius duoti metukų sulaukusiam mažyliui plastelino? Savaime suprantama, vaiką reikia stebėti ir nepalikti jo be priežiūros.

Ką gi gali nulipinti toks vaikas?

Pirmiausia, ką mažylis išmoks daryti – plėšyti nedidelius plastelino gabalėlius ir mėtyti juos ant grindų. Nesistebėk ir nepyk – toks užsiėmimas labai naudingas rankutėms. Jeigu nenori gadinti nei plastelino, nei grindų, pasiūlyk mažyliui jį kur nors prilipinti – prie specialios lentutės, ant puodelio ar spalvoto kartono (šiuo atveju darbelį bus smagu įrėminti ir parodyti artimiesiems).

Kai lipinti vaikučiui atsibos, gali nupiešti jam karvutę be dėmių ir paprašyti, kad jas prilipdytų (paruošk plasteliną iš anksto). Lygiai taip pat galima papuošti pieštą eglutę, uogų krūmus ir panašiai. Kai kur galima įsigyti netgi specialių albumų tokiems darbeliams.

Kai atsibos ir tai, išmokyk vaikutį rankutėmis padaryti iš plastelino lazdelę. Pasiūlyk du būdus: trinti jį tarp delnukų arba ritinėti ant lentutės. Pagyrusi mažylį už pastangas, parodyk jam, ką galima nuveikti su ta lazdele – susuk į žiedą arba suraityk gyvatėlę.

Padarykite nedidelį kamuoliuką. Pasiūlyk vaikučiui paspausti jį pirštais – išeis bandelė. Galima sakyti, kad tai sausainis, ir pavaišinti lėlytę, o galima padaryti šalmą mažajam piršteliui. Jeigu žaidimas patiko, nulipinkite įvairiaspalves kepuraites visiems pirštams, o po to juos suskaičiuokite ir pasakykite, kaip jie vadinami. Tuo pačiu naudinga pasimokyti ir spalvų: „Nykštys užsidėjo mėlyną kepurytę, smilius – geltoną“. Jeigu vaikas pats panorės nulipdyti kamuoliuką, tai taip pat galima padaryti dviem būdais: viena ranka ant stalo, arba tarp dviejų delnukų. Galima tiesiog daryti bet kokį kamuoliuką, arba iš atitinkamų spalvų surutulioti apelsinus, citrinas, obuolius. Jeigu naudoji stingstantį modeliną, išeis puikūs karoliai.

Vaikams labai patinka plasteline kuo nors įspausti kokią figūrėlę, palikti jame įspaudą. Padaryk „bandelę“, o vaikas tegul baksnoja ją viskuo, ką turi po ranka (tiksliau, ką jam duosi) – šakute, pirštuku, flomasteriu, šaukšteliu, pagaliuku  ir t. t.

Darbeliams galima naudoti ir pupeles, žirnius, grikius, ryžius, makaronus: tiesiog įberk jų į lėkštutę, o vaikutis tegul lipina prie darbelio (tai labai naudingas būdas, padedantis lavinti rankų motoriką). Jeigu šias papildomas priemones nudažysite ryškiomis spalvomis, bus dar įdomiau. Svarbiausia stebėti, kad jos atsidurtų ten, kur reikia, o ne keliautų į burnytę.

Ištepliokite palastelinu kartoną, o dar geriau – stiklinaitę ar skardinę (vaikas mielai pamerks joje pasivaikščiojimų metu surinktas gėlytes). Žiemos metu galima parsinešti šakelių ir aplipinti jas įvairiaspalviu plastelinu – tokia puokštė puikiai derės su sumodeliuota vazele.

Tai keli patys paprasčiausi būdai supažindinti vaiką su šia įdomia medžiaga, paskatinti jo kūrybiškumą, lavinti judesius. Galėsite prisigalvoti begales kitų užsiėmimų. Įsiklausyk į mažylį – jam tikrai kils daugybė įdomių idėjų, kurias galėsite kartu įgyvendinti.